Elefántország
Széchenyi Zsigmond gróf afrikai vadásznapló-jegyzetei
Budapesti Hírlap, 1934. december 8.
Gróf Széchenyi Zsigmond „Csui!” címen megjelent vadásznaplóját irodalmi eseményként ünnepelte a kritika. Mint a kiváló utazó és vadász maga mondja, azóta kétszer is megjárta Afrikát és ennek a két útjának az eseményeit írta most meg, talán még első naplójánál is izgalmasabb, hatalmas kötetet tevő könyvben. Gróf Széchenyi Zsigmond ezúttal Kenya, Tanganyika és Uganda vadonjait járta és közel esztendőt töltött Afrikában. A fáradtság megérte, mert gróf Széchényi Zsigmond „Elefántország” című vadásznaplójával a maga nemében páratlanul álló, nagyszerű művei ajándékozta meg a magyar olvasóközönséget.
Gróf Széchenyi Zsigmond
ereje elsősorban a közvetlenség, amely megeleveníti valamennyi élményét. Szigorúan az eseményekhez tartja magát, azokból nem vesz el, főképpen pedig nem tesz hozzá, így azután az olvasó a szokásos hátborzongató történetek és szörnyű méretű kalandok helyett művészi útleírást és a valóság izgalmasan hű képét kapja. Gróf Széchenyi Zsigmond a szenvedélyes utazó és vadász férfias tárgyilagosságával, a vérbeli tollforgató könnyedségével és a hatalmas tudású szakember fölényével foglalja össze két útja említésreméltó eseményeit és teszi ezt a kitűnő író minden felkészültségével.
Nemcsupán a vadont és az állatvilágot, de az emberi lelket is ismeri és amit mond, állít, azon ott a hitelesség és a hivatottság bélyege. Nem keresi a hatást, mégis minden sora fűtött, minden története lenyűgözően érdekes és minden adata értékes. Talán írói fegyelmezettsége teszi, hogy élet liheg legjelentéktelenebbnek tetsző megfigyelése mögött is: az olvasó vele járja a rengeteget, ősbozótot; érzi a mély éjszakák félelmetes neszét, átserken rajta a veszély forró közelsége, lát és hall mindent, ami ebben az idegen világban éli a maga, számunkra rejtelmes életét. Látjuk a csodás tájakat, állat- és növényvilágát ennek a csodálatos világrésznek; látjuk az embereit, viszonyukat a természethez, amely egyformán gondoskodik a földkerekség minden teremtményéről.
Színes, eleven, lebilincselő valamennyi leírás, érdekes, tanulságos, izgalmas a könyv, amely Afrika legvonzóbb világát ismerteti meg az olvasóval.
Gróf Széchenyi Zsigmond
nyelve a legtisztább magyar nyelv, művészies, egyszerű és kifejező. Ez a teljes és hibátlan írói készség az, amely vadásznaplóját remek irodalmi alkotássá emeli és nem csupán a szakirodalomban, de a jelentős alkotások sorában is megkülönböztetett helyet biztosít nagyszerű művének.
A pazar kiállítású, közel 300 oldalas könyvet bravúros fényképfelvételek egész sora egészíti ld. Gróf Széchényi Zsigmond a legveszélyesebb helyzetekben és a legforróbb pillanatokban is elsősorban fényképezett, hogy ezzel a legtökéletesebb hűséggel tárja fel és mutassa meg „Elefántország” lakóit és legigazibb életét az olvasónak. A mű díszes címlappal, több, mint száz eredeti fényképfelvétellel, dr. Vajna Ernő és Társa kiadásában jelent meg és kapható valamennyi könyvkereskedésben.
(ő)